مقدمات تکنولوژی لیزر

فروشگاه شابلونت

با سلام دوستان ، در این مقاله و سری مقاله های بعدی قصد داریم در مورد تکنولوژی لیزر و تاثیر آن در صنعت برشکاری مطالب مفصلی را خدمت شما ارایه کنیم. در این مقاله قصد داریم که به برسی خود تکنولوژی لیزر و مفاهیم آن بپردازیم و سپس به سراغ تکنولوژی برش لیزر برویم. امیدواریم که این مطالب برای شما مفید و کارآمد باشد.

خب در ابتدا بد نیست بدانیم لیزر چیست و نحوه کارکرد آن چگونه است …

لیزر چیست ؟

نوری تولید شده توسط تقویت کننده نوری (optical amplification) بصورت منسجم و ممتد در یک خط و بصورت متمرکز منتشر می شود را پرتو یا اشعه لیزر می گویند. ساختار دستگاه تقویت کننده نوری (یا در زبانی عامیانه تر دستگاه لیزر !) را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید :

تقویت کننده نوری

تقویت کننده نوری یا دستگاه لیزر

 

بخش های مختلف دستگاه تقویت کننده نوری یا دستگاه لیزر

همانطور که در شکل بالا می بینید دستگاه تقویت کننده نوری (= دستگاه لیزر) می تواند شامل بخش های مختلفی باشد ولی هر دستگاه لیزر بایستی حداقل شامل ۴ قسمت زیر باشد :

  • شماره ۱ : ماده جاذباین بخش یک محیط مادی است که در صورت دریافت انرژی الکتریکی تحریک شده و از خود انرژی زیادی را در غالب نور از خود ساطع می کند ، مشکل اینجاست که این نور غیر متمرکز می باشد و انرژی بصورت پراکنده در محیط پخش می شود. برای متمرکز از نور از دو عدسی (که یکی نور را رد می کند و دیگری بازتاب می کند) یا یک عدسی و یک آینه استفاده می شود.
  • شماره ۲ : منبع انرژی الکتریکیاین منبع می تواند یک باتری ساده یا برق ولتاژ بالا باشد که وظیفه دارد تا با انتقال انرژی به جاذب ، پرتو لیزر تولید کند.
  • شماره ۳ :  بازتاب کننده کامل نوراین عدسی وظیفه دارد تا نور را بصورت کامل به سمت عدسی عبور دهنده ارسال کند.
  • شماره ۴ : بازتاب کننده جزئی نوراین عدسی وظیفه دارد تا نور را متمرکز در نقطه ای کند تا انرژی در یک نقطه جمع شود.

 

نکته قابل توجه در مورد دستگاه لیزر (همان تقویت کننده نوری که از این به بعد ما برای راحتی آنرا دستگاه لیزر می نامیم) فرکانس نور ساطع شده از آن می باشد که بسته به این فرکانس دستگاه لیزر می تواند کاربرد های خاص خود را داشته باشد ، برفرض مثال اگر این فرکانس کم باشد ، نور ساطع شده صرفا کاربرد نمایشی و روشنایی دارد و توانایی برش را ندارد ولی اگر این فرکانس بالا باشد ، به دلیل اینکه پرتو حاصله دارای انرژی بسیار بالایی است ، این نور قابلیت برشکاری پیدا می کند و می توان از آن در صنعت برش کاری استفاده نمود.

لیزر نمایشی

لیزر نمایشی

 

فناوری لیزر کجاها کاربرد دارد ؟

قبل از اتمام این نوشته بد نیست در مورد کاربرد های فناوری لیزر در زمینه های مختلف صحبت کنیم :

صنعت الکترونیک

فناوری لیزر در بخش های مختلف صنعت الکترونیک کاربرد دارد ، یکی از کاربرد هایی که روزانه ما با آن سر و کار داریم دی وی دی خوان ها یا سی دی درایور ها هستند که در این دستگاه ها از لیزر برای خواندن اطلاعات از روی سی دی استفاده می شود.

فناوری لیزر در سی دی خوان

فناوری لیزر در سی دی خوان

نمونه کاربرد دیگر تکنولوژی لیزر ، استفاده آن در ساخت دستگاه بارکد خوان می باشد :

ّبارکد خوان

بارکد خوان

 

صنعت مهندسی پزشکی و علم پزشکی

تکنولوژی لیزر در ساخت انواع تجهیزات پزشکی مورد نیاز اتاق عمل بسیار استفاده دارد ، همچنین فناوری لیزر زیرساخت انجام بسیاری از جراحی های نوین و بروز می باشد.

کاربرد لیزر در پزشکی

کاربرد لیزر در پزشکی

و نهایتا …

کاربرد لیزر در صنعت برشکاری

یکی از مهمترین کاربرد های فناوری لیزر در ساخت دستگاه های برشکاری می باشد. دستگاه های برش لیزر توانسته تا سختی برشکاری به روش سنتی را رفع کند و زمینه مناسبی را برای طراحان فراهم  آورد تا بدینوسیله بتوانند در زمینه های طراحی با دست باز عمل کنند فعالیت وبسایت شابلونت نیز در این زمینه یعنی فایل لیزر می باشد.

صنعت برش لیزر

صنعت برش لیزر

امیدوار هستیم که این نوشته برای شما مفید واقع شده باشد. در نوشته های بعدی توضیحات کامل تری در مورد این فناوری برای شما ارایه خواهد شد.

در صورتیکه سوالی در مورد بخش بالا داشتید حتما در بخش کامنت ها ارایه کنید. همچین خوشحال می شویم تا نظر شما در مورد مطالب ارایه شده بدانیم

باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *