آموزش نرم افزار, آموزشی

طرح برش لیزر با چه فرمتی باید باشه؟ | معرفی فرمت های مناسب👌

فرمت مناسب برای طرح برش لیزر

طرح برش لیزر برای اینکه در نرم افزار دستگاه برش لیزر قابل استفاده باشد، می‌بایست با فرمت خاصی خروجی گرفته شود. دستگاه‌های برش لیزر نرم افزارهای متفاوتی برای اجرای فایل برش لیزر دارند. با این حال اغلب آن‌ها فایل با فرمت‌های یکسانی را شناسایی می‌کنند. در این مقاله به معرفی فرمت‌های قابل قبول طرح لیزر برای خروجی گرفتن پرداخته می‌شود.

در ادامه خواهیم خواند:

فایل‌های نرم افزاری با توجه به محتوایی که دارند، با فرمت‌های گوناگونی قابلیت خروجی گرفتن از نرم افزارها را دارند. موضوع مهمی که باید در ابتدا بررسی شود، نوع فایلی است که نرم افزار دستگاه برش لیزر قابلیت ترجمه به کد‌های معنادار برای دستگاه برش لیزر را دارد.

فایل قابل اجرا برای نرم افزار دستگاه لیزر

فرآیند برش در دستگاه لیزر به صورت خطی انجام می‌گیرد. به این معنا که طرح مورد نظر برای برش لیزر باید به صورت خط باشد. این طرح می‌تواند یک منحی باز یا بسته باشد. چنانچه طرح به صورت خط نباشد، نرم افزار توانایی خواندن و ترجمه آن برای دستگاه را ندارد و به طور کلی از طرحی که به صورت خط نباشد، پشتیبانی نمی‌کند.

به طرح‌هایی که به صورت پیکسل نباشند، وکتور یا خط گفته می‌شود. با توجه به توضیحاتی که داده شد، این نکته قابل برداشت است که طرح لیزری باید به صورت وکتور باشد. پس فایل خروجی طرح لیزر نیز باید با فرمتی باشد که از طرح‌های وکتوری پشتیبانی کند.

اگر با فایل های وکتوری آشنایی ندارید و علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه و تفاوت این نوع طرح ها با سایر طرح‌ها دارید، مقاله "وکتور چیست و تفاوت آن با پیکسل چیست؟" را مطالعه کنید.

فرمت‌های قابل قبول برای نرم افزار دستگاه برش لیزر

در قسمت قبل به این موضوع اشاره شد که طرح برش لیزر باید به صورت وکتور باشد و فایل خروجی باید به فرمتی باشد که از وکتور پشتیبانی کند.

نرم افزارهای بسیاری برای طراحی وجود دارد که هر یک با توجه به ویژگی‌ها و امکاناتی که در اختیار کاربر قرار می‌دهد، در حرفه‌های متفاوتی به کارگرفته می‌شود.

چنانچه در مورد نرم افزارهای طراحی فایل برش لیزری به اطلاعات بیشتری نیازمند هستید، مطالعه‌ی مقاله "آشنایی با نرم افزارهای طراحی برای فایل برش لیزری" به شما پیشنهاد می‌شود.

یکی از ویژگی‌های نرم افزارها، امکان خروجی گرفتن فایل با فرمت‌های گوناگون است. فرمت‌هایی مانند dxf، ai، PDF، dwg و … برای فایل‌های وکتوری مناسب هستند اما از این بین تنها دو فرمت dxf و ai برای خروجی گرفتن طرح برش لیزر قابل استفاده هستند.

در تمامی نرم افزارهای دستگاه برش لیزر اعم از دستگاه لیزر فایبر، دستگاه لیزر فلزات و دستگاه لیزر غیرفلزات فایل با فرمت dxf به طور کامل و بی هیچ عیب و ایرادی خوانده و اجرا می‌شود. در بیشتر دستگاه‌های برش لیزر غیرفلزات جدید فرمت ai نیز پذیرفته می‌شود. این فرمت‌ها صرفا برای طرح‌هایی است که شامل برش و حکاکی متن و عدد می‌باشد. اگر شما قصد خروجی گرفتن از یک فایل تصویری برای حکاکی تصویر دارید، باید از فرمت دیگری برای خروجی گرفتن عکس خود استفاده کنید.

برای آشنایی با فرمت فایل آماده شده برای حکاکی تصویر مقاله "عکس آماده شده برای حک لیزری در کورل را با چه فرمتی خروجی بگیریم؟" را مطالعه کنید.

شما می‌توانید با به اشتراک گذاری این مقاله با دوستان و علاقه‌مندان، تیم محتوایی شابلونت را در ادامه‌ی این مسیر حمایت کنید.

هم چنین با ثبت سوالات و نظرات خود در این قسمت، ما را از نکات مثبت و منفی ابعاد گوناگون این مقاله آگاه سازید.

نوشته های مشابه

6 دیدگاه در “طرح برش لیزر با چه فرمتی باید باشه؟ | معرفی فرمت های مناسب👌

 1. حمید گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  آیا فایل با فرمت EPS هم قابلیت اجرا در نرم افزار لیزر را دارد؟

 2. مسعود گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  برای نرم افزار EZ cad چه فرمتی از فایل باید آماده کنیم؟

  1. سلام. برای این نرم افزار باید حتما فایل خروجی تون با فرمت dxf باشه.

 3. کریمی گفت:

  سلام.برای نرم افزار لیزر کات پسوند چی باید باشه؟
  و اینکه من یه طرح با پسوند bmp درست کردم برای حکاکی روی چوب.چطور نقطه شروع بدم ؟
  میشه راهنمایی کنید

  1. سلام. برای نرم افزار لیزرکات باید پسوند dxf باشد. منظور از نقطه شروع چیه؟ اصولا داخل نرم افزار نقطه شروع تعیین میشه ( یا بالا سمت چپ یا بالا سمت راست یا پایین سمت راست یا چپ)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *